آشنایی با معیارهای انتخاب یک عطر خوب

دنیای عطر و ادکلن را می توان سرشار از تنوع و نوآوری دانست. فعالیت در این حوزه جذاب می تواند به عنوان یک تجارت محبوب و پر درآمد محسوب شود. شرکت های متعددی در سراسر دنیا در این زمینه فعالیت می کنند و همین امر تنوع در عطر و ادکلن های موجود در بازار را به همراه خواهد داشت. علاوه بر اینکه این موضوع می تواند برای افرادی که در پی خرید یک عطر خوب هستند، چالش برانگیز باشد، بلکه برای تولیدکنندگان عطر و ادکلن نیز در عرضه بهترین محصولات، دشواری ها و مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. با این حال، یکی از سؤالاتی که ممکن است در این رابطه به ذهن شما برسد، این است که معیارهای انتخاب یک عطر خوب چیست؟ یا اینکه چه ویژگی هایی را می توان برای یک عطر با ماندگاری خوب در نظر گرفت؟ برای پاسخ به این سؤالات، در این مقاله قصد داریم به معرفی مهمترین معیارهای انتخاب یک عطر خوب بپردازیم.

آشنایی با معیارهای انتخاب یک عطر خوب


معیارهای انتخاب یک عطر خوب چیست؟

در ادامه این مقاله قصد داریم به منظور راحتی هر چه بیشتر شما جهت انتخاب یک عطر خوب و مناسب، معیارهایی را معرفی کنیم. 

  • یک عطر خوشبو باید از یک رایحه مشخص برخوردار باشد

 رایحه یک عطر خوب دارای یک فرمول مشخص است. فرمول عطر، علی رغم اینکه توسط شرکت تولید کننده آن بدون ذکر جزئیات اعلام می گردد اما می تواند به شکل یک راز باقی بماند. منظور از رایحه مشخص برای یک عطر خوب، این است که فرد با استشمام  آن، دچار سردرگمی نشود. هر عطری شامل سه نت پایانی، میانی و اولیه می باشد. که بوی هر یک را می توان برای مدت زمان مشخصی احساس کرد. به عبارت دیگر، اجزای هر نت با قرارگیری مناسب در کنار هم، سبب ایجاد رایحه ای خوشایند خواهد شد.

 معمولاً هنگام تست یک عطر خوب، هیچ رایحه ای را بیش از حد احساس نمی کنید و بوی آن برایتان آزاردهنده نیست. اینکه عطر گرم و غلیظ را دوست داشته باشید و یا طرفدار رایحه های خنک و ملایم باشید، چندان مهم نیست. بلکه یک عطر خوب، باید ترکیب رایحه آن مشخص بوده و پس از بوییدن آن، قادر به تشخیص عناصر اصلی مورد استفاده در آن باشید. معمولاً بر روی جعبه عطرها، ترکیبات موجود در آن ها درج شده است. 

یک عطر خوب، اصل و اورجینال می باشد

یک عطر خوشبو و خوب نباید تقلبی باشد، بلکه باید تولید یک شرکت اصل و معتبر باشد. چرا که در عرصه ساخت عطر و ادکلن، تولیدکنندگانی وجود دارند. که تنها به منظور دستیابی به سود بیشتر، اقدام به تولید و عرضه محصولاتی با قیمت تمام شده کمتر و کیفیت پایین تر می کنند. 

در حال حاضر، با اینکه تشخیص عطر اصل از تقلبی کار دشواری بوده و به بررسی های یک متخصص عطر نیازمند است. ولی با این حال، امکان شناسایی عطر اصل از تقلبی با توجه به عمق رایحه عطر و همچنین کیفیت ظاهری بسته بندی آن وجود دارد. البته در این رابطه نیز باید قبل از خرید عطر، نمونه اصل و اورجینال آن را بو کرده و دیده باشید. عطرهای اورجینال در مقایسه با عطر تقلبی گران تر هستند. 


یک عطر خوب دارای برند معتبری است

یکی دیگر از معیارهای انتخاب یک عطر خوب این است که دارای برند شناخته شده و معتبر باشد. هر چند احتمال اینکه، شما کلیه برندهای عطر را به جهت تنوع بالای آنها نشناسید، وجود دارد. ولی با جستجو در اینترنت می توانید آگاهی لازم در رابطه با آن را پیدا کنید. یک عطر خوب بدون توجه به اینکه یک عطر گران قیمت و دستساز لوکس است یا تولید شده توسط برندهای معروف مد است، باید دارای برند معتبر ثبت شده باشد. 

بوی عطر خوب دارای ماندگاری مناسبی است

از دیگر معیارهای انتخاب یک عطر خوب، ماندگاری مناسب بوی آن است. البته نه به این معنی که تا ساعت ها بوی آن باقی مانده و هنگام ورود به اتاق، کل فضا را در بر گیرد. بلکه باید رایحه عطر شما، برای مدت زمان قابل قبولی بسته به نوع آن در محیط باقی بماند. چندین نکته را باید در رابطه با ماندگاری و پخش بوی عطر در نظر داشته باشید. 

نکته 1: خود شما قادر به تشخیص ماندگاری بوی عطر نیستید. چرا که چند دقیقه پس از استفاده از آن، دیگر توانایی حس کردن بوی آن را نداشته و برایتان عادی می شود. 

نکته 2: به خاطر داشته باشید که ماندگاری عطرهای تند و گرم در مقایسه با عطرهای خنک و سرد بیشتر خواهد بود. علاوه بر آن، پرفیوم ها و ادوپرفیوم ها نسبت به ادوکلن ها و ادوتویلت ها دارای ماندگاری طولانی تری هستند. 

نکته 3: پخش بوی یک عطر خوشبو و ماندگاری آن، به نوع آب و هوای محل سکونت و جنس پوست شما نیز بستگی خواهد داشت.

یک عطر با ماندگاری خوب دارای شیشه و بسته بندی با کیفیتی است

یکی دیگر از معیارهای انتخاب یک عطر خوب، میزان کیفیت و شفافیت بطری یا شیشه آن است. به عبارت دیگر، روی شیشه عطرهای خوب نمی توان اثری از حباب یا خط و خش یافت. همچنین در صورت رنگی بودن شیشه عطر انتخابی شما، باید بررسی کنید که روی رنگ آن، خط و خشی وجود نداشته باشد. عطر خوب علاوه بر داشتن شیشه های کریستالی و سنگین، دارای بسته بندی با کیفیتی نیز خواهد بود. البته جنس چوب یا فلزات مختلف، برای برخی از عطرهای خوب در نظر گرفته می شود که از کیفیت بالایی برخوردار بوده و ترک، شکستگی و خط و خش بر روی آنها به چشم نمی خورد. 

یک عطر خوشبو آلرژی یا حساسیت ایجاد نمی کند

رایحه ها را می توان یکی از مهمترین فاکتورهای ایجاد حساسیت دانست. از دیگر معیارهای انتخاب یک عطر خوب، عدم ایجاد حساسیت در شما و اطرافیان تان خواهد بود. این حساسیت می تواند در برخی افراد به صورت سردردهای میگرنی خودش را نشان دهد. و در بعضی دیگر، به صورت عطسه و سرفه و حساسیت های تنفسی. البته امکان ایجاد آلرژی های پوستی از قبیل سوزش، خارش و اگزما نیز وجود دارد. 

یک عطر خوب آلرژی یا حساسیت ایجاد نمی کند


یک عطر خوب سازگار  با روحیات و شخصیت شما است

از دیگر معیارهای انتخاب یک عطر خوب این است که با شخصیت، روحیات و سن شما سازگار بوده و همواره حال تان را از آنچه که هست، بهتر کند. و انگیزه و انرژی بیشتری را برای شما جهت انجام فعالیت های روزمره به ارمغان آورد. 

 جمع بندی

عطر مورد استفاده شما می تواند به عنوان بخش مهمی از شخصیت تان باشد. با توجه به تأثیر ماندگار عطر، خوب است که از یک عطر منحصر به خودتان برخوردار باشید. نکات ارائه شده در این مقاله در رابطه با معیارهای انتخاب یک عطر خوب می تواند کمک شایانی به شما در خرید یک عطر با کیفیت و مناسب شخصیت شما نماید.