شناخت ، انتخاب و استفاده از عطر مناسب و متناسب با محیط های مختلف به همان اندازه که لباس و ظاهر با دقت و ظرافت مورد بررسی و آنالیز قرار میگیرد مهم است . بسیاری از خانم ها در هنگام رویدادهای خاص مانند مراسم ، جشن ،جلسه اداری ، ملاقات های کاری و یا حتی مراجعات روزمره  به پوشیدن لباس زیبا و ظاهر خود بسیار اهمیت می دهند و در این میان انتخاب عطر مناسب با هر یک از این رویداد ها نقش زیرپوستی و مهمی را بازی میکند. بدون آنکه متوجه باشید و به صورت خاموش رایحه ای که عطر های استفاده شده توسط شما نوت های آن در محیط های مختلف پراکنده می کند نوای ارتباط موثر را برای شما می نوازد و  باعث ایجاد احساس و جذب مخاطبتان خواهد شد .

توجه به رویداد برای انتخاب عطر مناسب

انتخاب عطر مناسب  از جنبه های کوناگونی مانند فردی که استفاده میکند،  مثلا : آقا ، خانم ، کودک . رنج سنی فرد استفاده کننده مثلا : پیر ، جوان ، میانسال  ، جوان ، نوجوان . محیطی که قرار است فرد در آن ظاهر شود مثلا: اداره ، شرکت ، جلسات مهم کاری ، مهمانی ، جشن تولد ،‌عروسی ، استفاده روزمره در محیط کار و حتی در منزل و . . . . . .  بسیار مهم می باشد و جنبه ای از شخصیت اجتماعی ما را به عرصه نمایش می گذارد .  جالب است بدانید حتی توجه به فصلی که در آن هستید نقش موثری در انتخاب عطر مورد استفاده شما خواهد داشت .
در این مقاله عطر مناسب مورد استفاده برای خانم ها در هر یک از موقعیت هایی که توضیح دادیم را خواهیم شناخت پس با ما همراه باشید .

انتخاب عطر مناسب برای خانم ها

اولین نکته بسیار مهم برای خانم ها جهت انتخاب عطر مناسب دانستن سلیقه و ذائقه خود برای عطر است . باید بدانید چه نوع عطری حس بهتری در شما ایجاد میکند . انواع طبع عطر عیارتند از : گرم ، سرد ، تند ، ترش ، تلخ ، شیرین ، ملایم . با توجه به عطر هایی که قبلا استفاده کرده اید و یا حتی فقط با بو کردن چند عطر به سادگی می توانید متوجه ذائقه خود در مورد طبع عطر ها شوید و بر اساس آن عطر مورد پسند خود را انتخاب نمایید .  بسیاری افراد قکر میکنند انتخاب عطر برند انتخاب خوبی است باید بگوییم در اشتباه هستید در انتخاب عطر مناسب اتدا به ذائقه خود توجه کنید نه برند بودن .


توجه به فصول سال برای انتخاب عطر مناسب برای خانم ها

توجه به فصل سال در انتخاب عطر بسیار مهم است . بعضی از عطر ها خنثی هستند و می توانید در هر فصلی از سال استفاده کنید اما برخی از آنها باید متناسب با فصل انتخاب شوند . عطر های مناسب فصل سرد عطر های با طبع تلخ و گرم هستند و باعث القای حس گرما و صمیمیت می شوند. در مقابل عطر های مناسب فصل گرم ، عطر هایی با طبع خنک و ترش هستند و باعث ایجاد حس خنکی در فصل سرد می شوند.

عطر های ملایم و شیرین مناسب کلیه فصول سال هستند و می توانید در هر فصلی استفاده کنید . مزیت استفاده از این عطر ها این است که جزئی از تیپ و شخصیت شما خواهند شد و در اثر استفاده مکرر از آن در هر مجلس و مکانی افراد با استشمام این بو شما را به ساد خواهند آورد و جزئی از استایل شما خواهد بود.
توجه به محیط برای استفاده از عطر مناسب
خانم های عزیز و البته آقایان در محیط های آموزشی و کار بهتر است از عطر های با رایحه ملایم استفاده کنید . برای دورهمی های دوستانه و معمولی خانوادگی  عطر های ملایم و خنک گزینه مناسبی می باشد . اگر مهمانی ها و دورهمی های شما در محیط باز برگزار می شود بهتز است از عطر های گرم و تلخ استفاده کنید تا در فضای باز رایحه آن ملایم شود و مطبوع . در مهمانی های رسمی از عطر های گرم و تلخ استفاده کنید . تشخیص مناسبت و توجه به عطری که استفاده میکنید نشان دهنده ظرافت و دقت شماست . قطعا عطری که در عروسی استفاده میکنید مناسب استفاده در محیط کار شما نخواهد بود . و البته مقرون به صرفه نیز نخواهد بود !

نوع پوست برای انتخاب عطر

شاید تا به حال به این نکته توجه کرده باشید که بوی عطری برای مدت طولانی در یک دورهمی شما را تحت تاثیر قرارداده باشد و چون برایتان خوشایند بوده مشخصات آن را پرسیده و تهیه کرده باشید اما وقتی خودتان استفاده کردید به اندازه ای که فکر میکردید ماندگاری نداشته باشد . یکی از دلایل آن می تواند نوع پوست شما باشد . عطر ها در سطح پوست چرب ماندگاری بالاتری دارند پس باید دقت کنید اگر پوست چرب دارید عطر زیادی را بر روی آن اسپری نکنید . و برعکس اگر پوست شما خشک است می توانید میزان بیشتری عطر روی پوست خود اسپری نمایید چون ماندگاری کمتری خواهد داشت و یا ، به دنبال عطر ها با ماندگاری بیشتری باشید .

تاریخ انقضای عطر
توجه کنید تاریخ انقصای عطر نکته مهمی در استفاده از آن می باشد . استفاده از عطر های تاریخ گذشته ممکن است باعث ایجاد آلرژی پوستی شود .


نکات مهم در نگهداری عطر و ادکلن

عطر باید دور از تابش مستقیم نور خورشید باشد و در جای تاریک نگهداری شود هر چند بعد از گذشت مدتی رایحه عطر کم میشود و دستخوش تغییر می شود . عطر را در جای خشک  و خنک قرار دهید .
برای ماندگاری بیشتر پس از حمام از عطر استفاده کنید.
حتی الامکان روی پوست خود اسپری نکنید زیرا به احتمال ۱ در هزار ممکن است باعث ایجاد آلرژی شود.
هنکام تعریق از عطر استفاده نکنید که نتیجه معکوس خواهد داشت .
از اسپری بیش از حد پرهیز کنید . هط بوی شما تا حدی خواهد بود که افراد وارد محدوده شما شوند نه بیشتر .
عطر های فاسد دو رنگ می شوند پس زیاد نگران نباشید .
نکته کلیدی : توجه کنید “عطر شما ، امضای شماست “ پس برای انتخاب آن دقت و سلیقه به خرج دهید تا به نتیجه مورد پسند و مطبوع برسید .

توجیه اقتصادی در انتخاب عطر :

با مطالعه کلیه نکاتی که در مقاله مطرح شد قطعا متوجه شده اید که می توانید هزینه های خود را مدیریت نمایید و از عطر های با قیمت مناسب ، ملایم و با حجم بالا  برای استفاده روز مره استفاده کنید و برای مراسم های خاص و مناسبت های ویژه از عطر های با حجم کم ، گران قیمت و با ماندگاری بالا استفاده کنید تا هم استایل متفاوت و منحصر به فردی داشته باشید و هم هزینه های خود را مدیریت کرده باشید . موفقیت شما در گرو انتخاب های هوشمندانه شماست پس باما همراه باشید .